Природознавство 1 клас ТЕМА. Як розрізняти дерева, кущі, трав’янисті рослини?

09.03.2016 16:55

Природознавство          1 клас
ТЕМА.   Як розрізняти дерева, кущі, трав’янисті  рослини?

МЕТА. Ознайомити учнів із розмаїттям рослинного світу. Сформувати
            поняття «дерева», «кущі», «трав`янисті рослини». Ознайомити з
            функціональним призначенням органів рослин, показати
            пристосування рослин для поширення плодів і насіння; розвивати
            спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до
            природи, любов до рідного краю, почуття прекрасного в природі.

ОБЛАДНАННЯ:  малюнки різних рослин, таблиця «Дерева, кущі, трав`янисті рослини», загадки про рослини, мікрофон,  підручник для 1 класу  «Природознавство» (автор Ірина Грущинська), робочий зошит для 1 класу
(автор Ірина Грущинська )


                                                            ХІД УРОКУ

І. Організація класу.
Всі за парти ми сідаємо,
До роботи приступаємо.
Щоб помилок уникати,
Треба пильність розвивати.

ІІ. Хвилинка спостережень. Вправа «Погода»
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Яке число?
- Якого кольору небо?
- Чи були протягом тижня опади?
- Спрогнозуйте, яким буде сьогоднішній день.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Відповіді на питання:
- Пригадайте і скажіть, що таке природа.
- На які дві групи вона поділяється?
- Що належить до живої природи?
- До неживої?
- Зроблено руками людей?
- Гра. ( вчитель називає предмети, а учні сигналізують, якщо жива природа – хлопають, якщо нежива – топають, а зроблене руками людей – піднімають руки вгору.)
- Сонце, береза, телевізор, книжка, півень, місяць, портфель, муха.
- 2. Яку будову має кожна рослина?
- Демонстрація таблиці.
- Корінь, стебло, листок, квітка, насіння
- На парті в учнів схема рослини, покажіть частини ( Додаток №1)
1 – корінь
2 – стебло
3 – листок
4 – квітка
5 – плід з насінням

         ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми та мети уроку
Сьогодні дізнаєтесь;
-  Які є рослини?
- Де ростуть рослини?
- Чому рослини належать до живої природи?
- Як відрізнити одну рослину від іншої?
- Чому їх так багато?
- Чи можуть рослини зникнути?

2. Дидактична гра  «Впізнай рослину».
Мета: вчити учнів розпізнавати рослину за характерними ознаками.

                                 Хід гри
- А зараз пограємо в гру. Я читатиму загадки, а вам треба відгадати їх і назвати слова, які допомогли вам упізнати рослину.
Після того як учні відгадали загадку, вчитель показує малюнок з рослиною-відгадкою, прикріплює його на дошці. Учні характеризують рослину, відповідаючи на питання:
- Якого розміру рослина?
- Яке стебло?
- Якої форми листя?
- Яка квітка?
- Який  вигляд має плід рослини?
Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Цих подружок звуть… ( берізки)

Навесні цвітуть, мов свічі,
Заглядають сонцю в вічі.
А під осінь ті свічки
Вдягнуть з голок кожушки. ( Каштан)

- Як можна назвати слова – відгадки одним словом? Які ще дерева ви знаєте?

За хатиною в садочку
У зеленому віночку,
у червоному намисті
дівчинонька чепуриться. (Калина)


Мов їжак колючий,
Солодкий та пахучий.
Ягідку зірвеш – руку обдереш.( Аґрус)

- Як назвати слова – відгадки одним словом? Які ви ще знаєте кущі?

Не вогонь, а пече. ( Кропива)
Запалали в чистім полі
Квіти гарні, всі червоні.
То палає влітку так
Польовий, червоний…( мак)

- Як назвати ці слова – відгадки одним словом? Які ще трави ви знаєте?
- - Отже всі рослини поділяються на три групи: дерева, кущі, трав`янисті рослини.
- (Демонстрація таблиці, на якій зображені дерева, кущі, трав`янисті рослини
                    Фізкультхвилинка.

           Ми – берізки і кленці.
           В нас тоненькі стовбурці
               (Встати із-за парт.)
         
            Ми в стрункі стаєм рядки,
           Виправляєм гілочки.
               (Руки вперед, в сторони.)
           
            Ледь зіп`ялись з корінців,
            Дістаємо промінців.
                (Потягування.)
           
            Ми стискаєм їх вогонь
            В зелені своїх долонь.
              (Вправи для кистей рук.)
         
             Хилять свіжі вітерці
            Вліво-вправо стовбурці.
            (Нахили тулуба вперед, вліво-вправо.)
           
            Ще й верхівки кожен ряд
            Нахиля вперед-назад.
             (Нахили голови вперед-назад.)
    3. Розповідь учителя.
        - Де ростуть рослини? Так, навколо нас багато різноманітних рослин: і на городі,      і в лісі, і у лузі. Здається, що всі вони такі різні, одна на одну не схожі. Але насправді всі вони подібні одна до одної.
    4.  Робота з підручником с.60 – 61.
- Розгляньте малюнки липи, шипшини, конюшини.
-  Чи є між ними щось спільне?
- Так, у кожної з цих рослин є корінь, стебло, листки, насіння, плоди. Саме за цими ознаками ми розпізнаємо рослину.
-  Спостереження за будовою дерева, куща і квітки. Знаходження схожості та відмінностей( стовбур, листки, плоди, коріння)
- Яка рослина тут зайва?
- Тополя, тюльпан, каштан, береза…. Це….
- Малина, смородина, проліска, калина….Це…
- Клен, айстра, сон, конвалія…Це….
V. Узагальнення і систематизація набутих учнями знань
1. Робота в парах. Метод «Прес»
Кожна пара отримує малюнок рослини.
- Вам потрібно визначити, до якої групи належить рослина. Відповідати будете за взірцем.
        На дошці:
                                   Я вважаю, що…
                                       Тому що …
                                    Таким чином…
Наприклад:
        Я вважаю, що калина – кущ, тому що у куща кілька тонких дерев`янистих стебел, у калини – їх кілька ( три тощо). Таким чином, калина – кущ.
2. Робота в зошиті
3.  Загадка про ялинку
В неї гарні, пишні віти,
І колючок не злічити..
Не байдужа до прикрас,
На свята спішить до нас?  ( Ялинка)
– Яке свято наближається?
-  Що будете ставити в своїй оселі?
-  Кожного року перед святом Нового року людина завдає шкоду природі, зрубуючи ялинки.
- А чи знаєте скільки треба років, щоб виросла ялинка?
- 5 – 8 років.
- Росте ялинка до 200 років.
- Давайте збережимо ялинки і поставимо в домівках штучні ялиночки.
- Ось погляньте на фото, справжні красуні.
( Додаток №2)

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Давайте прикрасимо нашу штучну ялинку.
- Вчитель перевіряє завдання, яке учні виконували на початку уроку, учні вішають прикраси
- Учні виконують пісню про ялинку.
      Гра «Мікрофон»
- Чи на всі запитання, поставлені на початку уроку, ви отримали відповідь?
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Для чого потрібно насаджувати дерева?
- У народі кажуть, що кожна людина у своєму житті повинна посадити хоча б одне дерево. Де б ви не були, ви повинні завжди пам`ятати, що не можна топтати траву, ламати дерева, зривати квіти.
                 Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка.
                 Не ламай ромашку, не топчи травичку.
                 В зелені діброва, в китицях калина,
                 Глянь, яка чудова наша Україна!