Свято "Наша мова 'солов'їна"

03.03.2016 17:58

Свято ,, Наша мова солов’їна”.     2 й клас
А. В. Чухно.

Мета.   Прищеплювати  любов  до  рідної мови,  вчити учнів поважати рідну
               культуру і історію свого народу; закріпити вміння виконувати звуко-
               буквений  аналіз  слів,  складати слова  зі  складів, складати речення,
               визначати речення в тексті; розвивати творчу уяву, зв’язне мовлення,
               мислення, увагу.

Обладнання.  Карта України, вишиті рушники, серветки, плакати, портрет
               Т. Г. Шевченка.

                                             Хід заняття
( Святково прибраний клас. На дошці рушники, плакати „ Мова наша солов’їна”, „ Без мови рідної, юначе й народу нашого нема”. Всі учні одягнені в українські національні костюми).

Хлопчик.     Україно, земле рідна,
                     Земле сонячна і хлібна,
                     Ти навік у нас одна,
                     Ти, як мати найрідніша.
                     Ти з дитинства наймиліша,
                     Ти і взимку найтепліша –
                     Наша отча сторона.

Дівчинка 1.  Шановні гості! Ми щиро вітаємо вас на Козачолопанській землі...

Дівчинка 2.  З хлібом у нас зустрічають гостей
                      Хліб на весіллях цвіте в короваї,
                      І кращих немає у світі вістей,
                      Ніж хліб уродився у рідному краї.

Дівчинка 1.  Хлібом – сіллю вас вітаємо
                      І здоров’я всім бажаємо.
                      З колосків Козачолопанської пшениці
                      Прийміть у дарунок наші паляниці.

( Дівчатка вклоняються і підносять коровай гостям).
            Пісня „ Україно – ненько”.

Вчитель.     „ Мово рідна, слово рідне, -
                       Хто вас забуває,
                       Той у грудях не серденько,
                       Тільки камінь має!...”

1. Як видумаєте, про що ми будемо  сьогодні говорити? Так про мову. Наше свято має назву „ Мова наша солов’їна”.
        Мова – це глибина тисячоліть. Це найдорожчий скарб, переданий нам  сотнями і сотнями поколінь, злеліяний у пісні,  в переказі, в приказці. Слово нам доносить з глибини віків радощі і пристрасті, сподівання й горе наших предків. Мова – це душа народу.
2. Як ви думаєте, яка мова найдорожча для нас? Так, кожному народу дорога його мова, а нам українцям, найближча до серця – українська мова.
3. Сьогодні у нас свято – конкурс.
      У змаганнях беруть участь 2 команди: команда „ Україночка” та команда  „Козаки”. Допомагати оцінювати ваші відповіді буде журі.

Конкурс № 1.      Конкурс знавців укр. мови.

Питання  для команди „ Україночка”.
4. Яке буває мовлення? ( усне і писемне )
5. Скільки в укр.. мові голосних звуків7 ( 6 )
6. Чим на письмі виділяється звертання? ( комами )
7. Які слова ввічливості ви знаєте?
8. Як розміщені слова в тексті? ( у певній послідовності )
9. Хто прославив українську мову? ( Т. Г. Шевченко )
10. Які ви знаєте букви? ( друковані і писані )
11. Яка буква не позначає окремого звука? ( ь )
12. Що є у кожному складі? ( голосний звук )
13. Що можна дібрати до тексту? ( заголовок )
14. З чого утворюються слова? ( із звуків )
15. Текст, в якому  описано зовнішній вигляд предмету – це ...(опис )

Питання для команди „ Козаки”.
16. Що потрібно людям для спілкування? ( мовлення )
17. Слово, яке показує до кого ми звертаємося – це...( звертання )
18. Скільки букв в укр.. алфавіті? ( 33 )
19. Як слова переносяться з рядка в рядок? ( складами )
20. Як пишуться слова в реченні ? ( окремо )
21. Які мови близькі до української? ( рос. і білорус. )
22. Усне мовлення – це.. ( говоріння і читання вголос )
23. Зв’язані за змістом  речення утворюють – ( текст )
24. З чого складається текст? ( зачин , основна частина, кінцівка )
25. Які є звуки? (  приголосні і голосні )
26. Кожна частина тексту начинається з ... ( нового рядка )
27. Чим на письмі позначаються звуки? ( буквами )


Конкурс № 2.      Поетичний.
   

   Команди отримали домашнє завдання: знайти вірші про українську мову, вивчити їх, продекламувати.
Найвища оцінка – 5 балів.

28. Наша мова калинова
І ласкава, і медова.
І багата, і не бідна, –
От, що мова наша рідна.

29. Із слова починається людина.
Із мови починається мій рід
Ласкава, мамина, єдина,
Щебече соловейком на весь світ.

30. Солов’їну, барвінкову,
Колосисту – на віки.
Українську рідну мову
В дар мені дали батьки.

31. Бентежна, ясна, калинова.
Не випита, не вибрана до дна.
Моя українська, свята наша мова,
Бринить , як бандури струна.

32. О, милозвучна наша мово!
О пісне мами колискова!
Тараса невмируще слово,
О рідна українська мово!

33. Мова кожного народу
     Неповторна і своя,
     В  ній гримить грім в негоду,
     В тиші – пісні солов’я.

34. “ Матусин заповіт”.

35. Я без тебе мово,
Без зерна полова,
Соняшник без сонця
Без птахів діброва.
Як вогонь у серці,
Я несу в майбутнє
Невгасиму мову,
Слово незабутнє.

Вчитель.   Отже, діти, яка наша мова?

Слово журі.
      Український народ любить і шанує свою мову, рідне слово, тому й прислів’я складає. Давайте пригадаємо, які ми знаємо прислів’я.

36. Слово – не горобець, вилетить – не спіймаєш.
37. За добре слово не платять грошей.
38. Лагідне слово – що весняний день.
39. Добре слово краще за цукор і мед.
40. Слово – не стріла, а ранить глибше.
41. Одне приємне слово, наче сад цвіте.
42. Слова щирого вітання дорожчі за частування.

43. З чого складається наша мова?

Конкурс №3. Завдання по темі „ Слово”.

    Змінити в словах першу букву на інші, утворюючи нові слова.
Хто швидше і більше?  ( За 1 слово бал)
Дуб, нора, чайка, коза.

Конкурс №4. 

     Утворити імена, склавши останні букви слів. ( 2 бали за кожне слово).
Село                         тин                      дерево
стіл                         м’ята                   віл
шосе                       дід                         молодь
баран                     вранці                   сніг
морквина               яєчня                     ріка
( Олена )               ( Надія )                 ( Ольга )

Конкурс №5.  „ Словесні конструктори”.

     Вчитель дає учням склади у конвертах та пропонує на швидкість зібрати слова.

Ли – на – ка      ( калина )                             піл – со – ка     ( сопілка )
Ба -  вер             ( верба )                               пак – го            ( гопак )
Ро – го –на –би ( горобина )                         ре –ве –чи –ки  ( черевики )
( 2 бали за кожне слово ).

Конкурс №6.   „ Слово розсипалося”.

а с о в        (сова )
о е н ц с     ( сонце )
ь с о і н      ( осінь )

и л и ц я с  ( лисиця )
( 1 бал за кожне слово )

     Підсумок журі завдань по темі  „ Слово „

Пісня у виконанні команди „ Україночки”  „ Наша мова”.

Завдання по темі „ Речення”
Конкурс №1.
     З поданих слів скласти речення.
Долині, в, калина, червона, зацвіла.
( Зацвіла в долині червона калина.)

Хати, садок, коло, вишневий.
( Садок вишневий коло хати.)
( 3 бали )

Конкурс №2.
     Скласти прислів’я та пояснити його.
( 3 бали )

грім  де  дить  хліб  гри  ро  мить  бу
1      5       8        6      2    7       3       4
( Грім гримить – буде хліб родить )

що  по  те  й  сієш  жнеш  по
1     6    4    5    3         7       2
( Що посієш, те й пожнеш.)

Пісня у виконанні команди „ Козаків”  „ Будем козаками”.

     Підсумок завдань по темі „ Речення”.
Слово журі.

Завдання по темі „ Текст”.
     Знайдіть де є текст, доберіть заголовок і скажіть який це текст.

1. Під хатою з книжкою сидів хлопчик. Настала осінь. Чому заєць на зиму міняє колір свого хутра? Ліс нікому не ворог.

2. Заєць – дика тварина. Шубка в нього влітку сіренька, а взимку – біленька. Звірок має довгі вуха і трохи розкосі очі. Передні лапи у нього коротші, а задні – довші. Ця тваринка дуже полохлива.

1. Утекло від нас тепле літечко. Зів’ яли й затихли дзвіночки в лузі. Але чути тепер дзвіночки в кожній школі. Кличуть вони школярів на урок.

2. Ведмідь, борсук та їжак заснули до весни. Рано встало золоте сонечко.            

Давно вже скошені лани. На узліссі стоїть замріяний клен.

   Підводиться загальний підрахунок балів.
Підсумок уроку.

Якщо з українською мовою
В тебе, друже, не все гаразд,
Не вважай її примусовою,
Полюби, як весною ряст.

Примусова – тим. Хто цурається.
А хто любить, той легко вчить,
Все як пишеться, в ній вимовляється.
Все, як пісня, у ній звучить.

Дорожи українською мовою,
Рідна мова – основа життя,
Хіба мати бува примусовою?
Непутящим буває дитя!

     Отже, українська мова – це безмежне поле прекрасних, мелодійних слів, без яких ми не можемо спілкуватися. І ми з вами про це говоримо все свято.
     А Україна – це безмежне поле пшениці, найдорогоціннішого продукту нашої країни, без якого ми не можемо жити.
     І ось за ті знання. Які ви продемонстрували на святі, за вашу працю,за знання з укр.. мови ви одержали певну кількість балів, а в нагороду за це пригощайтеся смачними пиріжками, випеченими з колосків Козачолопанської пшениці.